da li je realno?!
Posle toliko godina isplivalo! Buš mislio da je na misiji od Boga: Šokantni zvanični dokumenti u javnosti! Neverica
U maju 2003. Buš je proglasio da je ''misija obavljena", nakon svrgavanja bivšeg iračkog dikratora Sadama Huseina od strane američkih i britanskih koalicionih snaga
Nekadašnji zamenik državnog sekretara SAD Ričard Armitaž izjavio je da je bivši predsednik SAD Džordž Buš mlađi mislio da je ''na nekoj vrsti misije od Boga'' tokom rata u Iraku, pokazali su zvanični dokumenti koje je danas objavio Kabinet britanskog premijera.
Kako se navodi, Armitaž je rekao tadašnjem britanskom ambasadoru u SAD Dejvidu Meningu da je američkom predsedniku potrebna ''doza realnosti nakon što je zahtevao da američke snage ''razbiju" rastući irački otpor, preneo je danas britanski "Telegraf".
Armitidž je takođe odbacio tvrdnje američkog komandanta u Iraku da bi mogao da uguši veliku pobunu u gradu Faludži za nekoliko dana i zamolio tadašnjeg britanskog premijera Tonija Blera da ubedi Buša da ce biti potreban širi ''politički proces" da bi se uspostavio red u Iraku.
U maju 2003. Buš je proglasio da je ''misija obavljena", nakon svrgavanja bivšeg iračkog dikratora Sadama Huseina od strane američkih i britanskih koalicionih snaga.
Manje od godinu dana kasnije, Irak se suočio sa nasilnom pobunom, a u bici u Faludži su militanti ubili četiri privatna vojnika, koja su uhvatili u zasedi.
Nakon što su njihova spaljena tela prikazana obešena sa mosta preko reke Eufrat, SAD su pokrenule operaciju ''Vigilant Resolve'' kako bi povratile kontrolu.
U roku od nedelju dana, američke trupe su zauzele trećinu grada, ali njihova taktika je izazvala zabrinutost među političarima u Upravnom savetu Iraka (IGC), koji je formirala koalicija nakon pada Huseina.
Armitaž je nakon toga na privatnom sastanku sa Meningom rekao da je Buš u početku ''želeo da se razbije" pobunu uz pomoć američkih marinaca.
Pol Bremer, vođa privremene koalicione vlasti, upozorio je Buša da bi takav tok akcije doveo do kolapsa privremene iračke vlade (IGC), što bi narušilo nade u nezavisnu iračku administraciju.
''Suočen sa ovom 'dozom realnosti', Buš je odustao. Ričard je sve to sumirao rekavši da Buš i dalje misli da je na nekoj vrsti misije od Boga, ali da su ga nedavni događaji učinili 'prilično trezvenijim''', napisao je tada Mening.
Armitaž se takođe sukobio sa Džonom Abizaidom, generalnim komandantom SAD, zbog tvrdnje da može da uguši pobunu u Faludži ''za dva do tri dana''.
''Ričard je rekao da je Abizaid pričao (gluposti). Nije mogao da zna koliko je pobunjenika bilo u Faludži niti kako da ih pronađe", napisao je Mening.
On je tada tvrdio da Armitidž veruje da SAD ''postepeno gube na bojnom polju" i da je ''neizbežno" da ce administracija morati da pošalje još trupa, što bi bilo ''politički ružno" za Buša.
On je rekao da je Buš prihvatio da su UN i izaslanik Lahdar Brahimi ponudili jedinu ''izlaznu strategiju'' za SAD, uprkos tvrdnjama Bušovog potpredsednika Dika Čejnija da UN '' doprinose problemima''.
Dve nedelje nakon njihovog sastanka, SAD su, pod pritiskom IGC, prekinule ofanzivu u Faludži, izgubivši 27 vojnika, dok se smatra da je ubijeno oko 200 pobunjenika i oko 600 iračkih civila.
Koalicione snage zauzele su grad u drugoj ofanzivi pokrenutoj u novembru 2004, a američke trupe su ostale u Iraku do 2011. godine.
Drugi dokumenti koji se odnose na rat u Iraku objavljeni posle dve decenije otkrivaju da su britanski ministri mislili da Francuska želi da postane ''rival moći Sjedinjenih Država", preteći da ce staviti veto na rezoluciju Saveta bezbednosti UN.
Bonus video:
(Espreso/Agencije/Preneo: V.Š)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!